Matkamökillä Baltiassa 2022 | Jakso 14 | Kuurinkynnäs Liettua | Nidan kalastajakylä

Jari Siltala 07.10.2022 07:07

Nyt pääsette katsomaan miltä näyttää hyvin erikoinen paikka Kuurinkynnäs.
Sehän 98 km pituinen kaistale Itämeressä , josta puolet kuuluu Liettualle ja toinen puoli Venäjälle .Sen siis jakavat Liettua ja Kaliningrad.
Kuurinkynnäksellä on hiekkadyynejä,uimarantoja ja pikkukyliä , joista videolla dyynien lisäksi esittelen teille Nidan kalastajakylän.
Tämä on paikka missä pitää ainakin kerran käydä ja saada nähdä itse tämä erilainen kaistale eurooppaa , missä joidenkin mielestä on jopa koko Baltian upeimmat hiekkarannat.Ei sovi unohtaa Nidan kylän värikkyytä ja sen kaunista kaupunkia , ravintoloineen joissa väki tuntui viihtyvän.
https://youtu.be/1HLi_FuKQDs

Juhani Backman 07.10.2022 13:43

Upea on ranta ja maisema,et sitten laskenut portaita kun kiipesit ylös ,mukavaa katseltavaa kotisohvalla kiitos.

Kaj Nyyssönen 07.10.2022 17:18

Ihan mielenkiintoinen paikka minä kävin katsomassa vastaavaa kannasta joka on puoliksi Puolan ja Kaalingradin hallussa. Tein retken sinne Puolan Stegnasta Mönkijällä. Auto oli Stegnan kämppärillä.

Osallistuaksesi keskusteluun siirry jäsenkirjautumiseen.