Kusti ei polje
Seppo Suomi
12.06.2025 19:20
Tuntuu siltä että jatkuvasti lisääntyy se että ilmoitetaan ettei oltu paikalla ja lähetys on viety noutopisteeseen.
Nyt olen ollut alkuviikon koko ajan kotona kun olen tehnyt remonttia. Posti ja Post Nord ovat toteneet kåymåttå etten ole kotona .
Haet paketin itse vaikka on tilattu kotiin tuotuna.
Helppo ratkaisu kun työpäivä alkaa päättyä ja jakamattomia paketteja jäljellä.
Näin Helsingissä.
Ville Säynäjäkangas
13.06.2025 13:31
Siinähän säästyy pensaa eikä tule niitä päästöjä, kun vaan toimistossa toteaa, että tuskin asiakas on kotona.
Harri Halinen
13.06.2025 15:34
Siinähän säästyy kun valitaan halvimmalla tekijä työhön. Sama se kunhan pomo pääsee siirtämään vastuun sanomalla että kyllä se olisi pitänyt käydä ja ilmoituksen mukaan kävikin.
Jakajalle reitti valvonta josta näkee.
Petteri Haverinen
13.06.2025 21:31
Tee reklamaatio ed firmaan, ei täällä mielensä pahoittamisen ilmoittaminen johda mihinkään…
Eero Bruun
13.06.2025 22:40
Kun Kusti polkee niin posti kulkee. Minun setä oli kirkkoherra Kaavilla 60 ja 70 luvulla. Häneltä kuulin tuon tuon sanonnan ensimmäisen kerran.
Seppo Suomi
14.06.2025 11:57
Petteri HaverinenTee reklamaatio ed firmaan, ei täällä mielensä pahoittamisen ilmoittaminen johda mihinkään…
Eli tee Saksalaiseen postimyyntifirmaan nootti että paketti tuli perille mutta ei tullut kotiosoitteeseen.
Paljohan se saksalaista kiinnostaa koska se on asioinnut paikallisen postin kautta eikä suomalaisen.
Tämä repliikkisikään ei johda yhtään mihinkään.
Taisit pahoittaa sinäkin mielesi ?
Petteri Haverinen
14.06.2025 16:06
Seppo SuomiEli tee Saksalaiseen postimyyntifirmaan nootti että paketti tuli perille mutta ei tullut kotiosoitteeseen.
Paljohan se saksalaista kiinnostaa koska se on asioinnut paikallisen postin kautta eikä suomalaisen.
Tämä repliikkisikään ei johda yhtään mihinkään.
Taisit pahoittaa sinäkin mielesi ?
Ei, vaan tee reklamaatio postinord/posti firmaan…
Ihan turha huudella netissä, jos ei tee mitään..
Seppo Suomi
14.06.2025 16:34
Edellisen kerran kun posti tyri ja luovutti pakettini Kokkolassa minulle. Itse en kyllä ollut ollut fyysisesti puoleen vuoteen ko. kaupungissa silloin vaan kotona Vantaalla.
Olin seurannut pakettini kulkua netissä ja ihmetellyt miksi paketti lähti Vantaalta kohti Kokkolaa.
Enhän tiennyt mikä on postin tapa kun tuntuu että Porvoostakin Vantaalle on parisataa kilometriä postin taivalta.
Posti vastasi reklamaatiooni niin että kun en ole ollut asiakassuhteessa (maksanut) postille niin lähettäjän pitää reklamoida eikä minun.
Jätinpä asian silloinkin sikseen enkä edes yrittänyt saada kiinalaista postimyyntifirmaa reklamoimaan minun Fiatin etuikkunapeitteestä.
Huomasin että tehokkaampaa ja tyydyttävämpää minulle on HUUDELLA täällä kun taistella tuulimyllyjä vastaan.
Nyt sain sentään pakettini haltuuni.