- Etusivu »
- Etuteltan puheet »
- Matkailuautot »
- Otsapinnan puhdistus, Adria Coral
Otsapinnan puhdistus, Adria Coral
En tiedä kuinka paljon tästä on jo keskusteltu mutta kysyn kuitenkin.
Onko kokemuksia miten Adria Coralin mustan otsapinnan saa puhtaaksi takaosasta.
Huomasin asunto-osan kattoa pestessä että se mustaksi maalattu alue kopin päällä, keskellä, takaosassa oli sen näköinen kuin olisi katollaan ajeltu, harmaita eri levyisiä raitoja koko leveydellä. Se takaosahan jää yleensä pesemättä vaikka on pitkävartinen harja. Joku ohjeisti että se on kuivunutta maantiesuolaa. Hommasin Wurtin ja motonetin tehopesuaineita mutta mitään ei tapahtunut. Onko jokin aine millä pinnan saa kuntoon ja kiiltämään.
Hei Jaakko
Katoin tuossa tuotetta jota voisit kokeilla mutta varmasti niin kannattais tehdä ettei kitteihin menisi
jos kerran muut ei ole toiminu.
Suosittelevat matkailuajoneuvoille saippuapohjaisia pesuaineita kittien takia, mutta en tiedä onko tämä sen kovempi kun Wurtin tehopesu,pienelle alueelle vois testata.
Saa Minimanista ainakin 7,95 ,osuuskaupassakin Sonaxin tuotteita on ollu mutta en tätä löytäny.
Nykyäänhän levitetään tielle kalsiumkloridia natriumkloridin lisäksi, kalsiumkloridi on pahempi autolle ja jämähtää kiinni. Lievällä sitruunahapolla lähtis mutta se voi olla aika kova juttu matkikselle.
Tässä uhoavaa mainostekstiä Sonaxilta :
Vaikea talvilika kuten tiesuola ja piki, pinttyvät herkästi kiinni auton maalipintaan. Pahimmillaan maalipinnalle jämähtynyt suola ja muu talvilika vaurioittaa auton maalipintaa. Siksi säännöllinen auton pesu on todella tärkeää myös talvella.
Vaikean talvilian poistoon vaaditaan usein tehokas liuotinpohjainen pesuaine. Perinteinen liuotinpesu suihkutetaan maalipinnalle ja annetaan vaikuttaa hetken. Tämän jälkeen suoritetaan auton pesu ja maalipinnan suojaus. Mutta mikäli usean autonhoitotuotteen käyttäminen tuntuu hankalalta ja halutaan säästää aikaa, on vaihtoehtona monivaiheiselle pesulle äärimmäisen tehokas, liuotinpohjainen ja Carnaubavahaa sisältävä SONAX XTREME Liuotinvahashampoo. SONAX XTREME Liuotinvahashampoo on todellinen talvipesun ykköstuote. Liuotinvahashampoossa on yhdistettynä liuotin, pesuaine ja aito Carnaubavaha. Shampoo liuottaa vaikean ja pinttyneen lian kuten maantiesuolan, asfalttipien ja noen. Samalla kun auto puhdistuu tehokkaasti, shampoon sisältämä aito Carnaubavaha suojaa auton maalipinnan ja antaa upean kiillon. Maalipintaa ei siis tarvitse erikseen suojata pesun jälkeen, kuten liuotinpesuaineiden kanssa yleensä.
Palataan aiheeseen jos aihetta ilmenee.
T.Ari
Pitää kokeilla tuotakin ainetta jos vaikka irtoaisi. Kokeilin jo vähän hädissäni Fareklan G3 ja jotain vielä hienompaa hiovaa ainetta. Niillä tuli aika hyvä jälki mutta kun ei uletu koko alueelle ja katolle en halua mennä .
Ehkä se on tuo suola joka siihen on tarrannut ja nyt aurinkopaisteessa paistunut kiinni. Kiitos Ari vinkistä.
Pitää kokeilla tuotakin ainetta jos vaikka irtoaisi. Kokeilin jo vähän hädissäni Fareklan G3 ja jotain vielä hienompaa hiovaa ainetta. Niillä tuli aika hyvä jälki mutta kun ei uletu koko alueelle ja katolle en halua mennä .
Ehkä se on tuo suola joka siihen on tarrannut ja nyt aurinkopaisteessa paistunut kiinni. Kiitos Ari vinkistä.
Toivotaan että tepsii, tuosta liukkaudentorjunta-aineista ja niiden vaikutuksista hyvää virallista tietoo Tiehallinnon julkaisusta jos kiinnostaa lukee,siinä mainitaan juuri että tekee kalvon ajoneuvon pinnoille ja kun sitten paistuu auringolla kiinni niin avot se on siinä, menee jutun mukaan nahkakengät ja koirantassut.
Torstaina auton kimpus pesuhallissa yli 4-tuntia kans olin.
https://julkaisut.vayla.fi/pdf/3201014-vkalsiumkloridin_sivuvaik.pdf
Eikös se musta osa ole teipattu, jotenkin sellainen muistikuva... Myllytysaineilla aikoinaan onnistui meidän coralissa vaan seuraavana kesänä sama homma. Takaseinässä sama ongelma siinä mustassa teipissä, ilmeisesti ei kestä auringon uv-voimaa?? Autolla ei ajettu talvisin....
Osallistuaksesi keskusteluun siirry jäsenkirjautumiseen.