MIKSI LIFEPO4 HUPIAKKU?
Tauno Kovanen
25.01.2026 18:48
Olen ihmetellyt tuota lifepo4 akku keskusteluja ja asennusvideoita. En ole tullut vakuuttuneeksi siitä voiko EBL-sähkökeskuksella varustettua autoa tai vaunua edes päivittää optimaalisesti ilman että sen alkuperäinen toiminta ei kärsisi. Esimerkiksi: karsitaan latasustoimintoja, poistetaan ajonaikainen 12 voltin jääkaappi toiminta ja mikä pahinta että syötetää yli virtaa jopa 40-50A dc/dc säätimen kautta keskukseen joka on tehty maks. 20 A:lle. Lisätään kaikenlaisia sähkökomponettejä ja johto metrejä. Ennen kaikkea muuttamaan järjestemään joka ei ole tehty sitä (lifepo4) varten. Näistä muutoksista maksetaan jopa tuhansia euroja. Mielestäni erot ovat niin vähäiset lifepo4 ja agm deep cycle akkujen välillä että henkilökohtaisesti valitsen agm akun. Järjestelmä on suunniteltu myös tälle akku tyypille. Olen ollut karavaanari yli 30v. ajan, omistanut useita matkailuautoja ja vaunuja joissa on ollut tavalliset lyijy akut ilman mitään suurempia harmeja. Lifepo4 akkujen kehitys on vielä niin alkuvaiheessa että parempi odottaa. Jokainehan voi tehdä minkä ratkaisun haluaa. Tämä on vain minun mielipiteeni.
Timo Haapanen
25.01.2026 20:19
Hyötyä ei juuri ole jos on matkustustapana käyttää leirintäalueita ja alueiden sähköä. Sellaiselle joka ei reissussa halua etsiä sellaisia leiripaikkoja joissa saa sähköä on lifepo kyllä melkoinen asia. Itselle ennenkaikkea akun ällistyttävän nopea täyttyminen on iso asia.
Viime vuonna teimme kaksi parin kuukauden reissua, käytännössä jokaisena päivänä illansuussa akku oli täynnä joka paneleilla tai parin tunnin siirtymän aikana. Aamulla saa huoleti keitellä kahvit kun tietää akun olevan täynnä jokusen tunnin kuluttua.
Kapasiteetissä ei meille muutosta tullut, 2X100 Ah lyijyä vaihtui 1x 100 Ah lifepo-akkuun.
Ari Jaakkola-Andersson
25.01.2026 21:58
Kuten tuossa jo Timo mainitsi niin käyttötapa vaikuttaa asiaan. Itse vaihdoin heti kun tämän kulkineen hankin syksyllä Agm akut pois. Uudet akut olivat mutta minun käyttö profiililla tasan 60 tuntia ja sähköt katkesi.
Korvasin ne 2* 200 Ah litium akuilla (520 € yht.) ja Timon ohjeiden avulla poistin EBL latauksen pois. Nyt Victron lataa verkosta jos sellainen sattuu olemaan tarjolla, muuten DC/DC huolehtii ajonaikaisesta ja paneelit auringon paistaessa. Nyt ei ensimmäisen viikon aikana tarvi miettiä sähkön riittävyyttä, syvin purkaus toiseksi ollut n.50% tasoa. Ollut nyt 3 kk reissussa ja ainoastaan vesiasioita joutuu välillä miettisin...
Oli ehdottomasti paras hankinta tankkipullon jälkeen...
Ari Jaakkola-Andersson
25.01.2026 21:58
Kuten tuossa jo Timo mainitsi niin käyttötapa vaikuttaa asiaan. Itse vaihdoin heti kun tämän kulkineen hankin syksyllä Agm akut pois. Uudet akut olivat mutta minun käyttö profiililla tasan 60 tuntia ja sähköt katkesi.
Korvasin ne 2* 200 Ah litium akuilla (520 € yht.) ja Timon ohjeiden avulla poistin EBL latauksen pois. Nyt Victron lataa verkosta jos sellainen sattuu olemaan tarjolla, muuten DC/DC huolehtii ajonaikaisesta ja paneelit auringon paistaessa. Nyt ei ensimmäisen viikon aikana tarvi miettiä sähkön riittävyyttä, syvin purkaus toiseksi ollut n.50% tasoa. Ollut nyt 3 kk reissussa ja ainoastaan vesiasioita joutuu välillä miettisin...
Oli ehdottomasti paras hankinta tankkipullon jälkeen...
Tauno Kovanen
25.01.2026 23:08
Siis olet ohittanut EBL:n, asentamalla dc/dc säätimen starttiakun ja hupiakun vääliin ja siitä ebl:ään. Onko näin että myös starttiakunkin lataus loppuu kun sulake poistetaan. Minkä mallin ebl:e on kyseessä. Ajattelin että nuo uuden mallin agm deep cykle akut kestävät jopa 500 cykliä 80% syväpurkua joten 215ah akulla ja 2000w invetterillä keittää aamukahvin ja puuronkin (ei yhtä aikaa). Katolla on 240 w:n aurinkopaneli joka lataa victron säätimen kautta akkuja. Näin välttyisin järjestelmän muutostöistä ja joka vuotisista akun irtoittamisesta ja säilöön ottamisesta.
Lauri Niittynen
26.01.2026 18:20
En käytä leirintäalueita ja silti on vielä lyijyakut. Kaasuliesi ei sähköä käytä, että kahvinkeittoon ei uusia akkuja tarvitse. Ei ole tilaa kuljettaa kaikkea sähkökäyttäisinä irtolaitteina, jk toimii kaasulla, lämmitys dieselillä, valot ovat ledejä. Pitäisi hankkia uusi auto uusille akuille.
Ari Jaakkola-Andersson
26.01.2026 22:43
Kyllä DC/DC ohittaa EBLn kokonaan. EBL on 220-2 mallia. Jos oikein olen luken nyt.kaaviota niin 20A sulakkeen poisto estää EBL lataamista verkko sähköllä. Paneelit kyllä lataavat startti akkua.
Minä laitoin Victron verkkolaturin suoraan akuille, se lataa kun joskus on töpseli kiinni.
DC/DC laturin ohjaan aktiiviseksi Bluetöötin avulla vain kun akut on purkautuneet riittävästi, en anna ladata aina kun kone käy. Akut ei kuulemma tykkää olla aina ladattuna täyteen.
Nyt 3 kk ollut reissussa ilman ongelmia sähköjen kanssa.
Timo Haapanen
27.01.2026 08:51
Miten olet kytkenyt panelit? Tehokkain tapa on suoraa säätimeltä akkuun eikä silloin ladata starttiakkua.
Starttiakun lataamiseksi on monta tapaa. Yksi on pieni ylläpitolaturi kiinteäksi asennettuna. Ei ole tyyris.
https://www.akkukauppa.com/everactive-cbc-1-v2-alykas-laturi-1a-6v-12v.html?gad_source=1&gad_campaignid=19423390274&gbraid=0AAAAAC_Od31RbGh03Tlr5aF9xGpiqiz4z&gclid=Cj0KCQiAm9fLBhCQARIsAJoNOctjvvvxhIgYk6H_9-t6WEBF5skI_vlzEfyPi17VgfMxP07LTX5YyCoaAuJ1EALw_wcB
Talviseisonnassa Ducaton starttiakkua voi ladata myös konepellin alta. Kun avaa nokkapellin keskellä ylhäällä näkyy maatappi ja edestä oikealle katsottuna punainen (muistaakseni ) suoja jonka alta paljastuu plussa. Nämä ovat tarkoitettu apuvirtaan. Aivan hyvin sinne voi kotipihalla asentaa ylläpitolaturin tai ladata millä tahansa laturilla aina välillä. Kuukauden välein pitäisi kyllä riittää jos akku on ehjä.
Tauno Kovanen
27.01.2026 11:11
Tämähän minä kyseenalaistin avausteksissäni että onko lifepo4 akku edes "valmis" ajoneuvojen latausjärjestelmään. Koska BMS ei ole säädin, se on yksinkertainen rajotin joka suojaa akkua ääriolosuhteilta, niinkuin Ari kirjoitti että hänen on säädettävä itse latausta. Tässä on se ristiriita akun "sielunelämä", että "haluaa" nopean (yleensä 30-50A) latauksen, mutta ei "tykkää" olla jatkuvasti täynnä. Tätä ei pystytä optimaalisesti ajoneuvoissa toteuttaa, ei edes millään ulkopuolisilla asennuksilla. Luulen että seuraavan sukupolven lifepo4 akut on varustettu älykäällä säätimellä joka sisältää myös säätävän lataustoiminnan.
Ville Säynäjäkangas
27.01.2026 11:39
Eihän kenenkään ole pakko lifepo akkua laittaa. Jos on tyytyväinen lyijyakkuun, niin hyvä.
Itse laitoin lifepo akun ja olen paljon tyytyväisempi siihen kuin lyijyakkuun. Sähkö riittää ihan eri malliin ja paino on huomattavasti pienempi. Minä en jaksa stressata siitä varaustilasta. Koko ajan paneelit lataa täysillä ja ajon aikana auton laturi. Mikäli akun elinikä lyhenee tuollaisesta käytöstä vuoden niin mitä sitten? Eiköhän lifepo kestä saman, vaikka latauksesta ei nipota? Lifepo maksaa saman mitä lyijyakku ja lyijyakun täyden pelikunnon kestoikä on 5 vuotta.
Korjaus: Eiköhän lifepo kestä saman KUIN LYIJYAKKU, vaikka latauksesta ei nipota?
muokattu: 27.1.2026 11:41
Tauno Kovanen
27.01.2026 12:18
Entäs turvallisuus? Ethän pidä täysin ladattua puhelintakaan latauksessa. Pitää olla varma että 'kiinanpojan" rajoitin (BMS) on toimii. Jos ei, tapahtuu ylikuumeminen ja 'poksaus".
Timo Haapanen
27.01.2026 13:36
Tauno KovanenTämähän minä kyseenalaistin avausteksissäni että onko lifepo4 akku edes "valmis" ajoneuvojen latausjärjestelmään. Koska BMS ei ole säädin, se on yksinkertainen rajotin joka suojaa akkua ääriolosuhteilta, niinkuin Ari kirjoitti että hänen on säädettävä itse latausta. Tässä on se ristiriita akun "sielunelämä", että "haluaa" nopean (yleensä 30-50A) latauksen, mutta ei "tykkää" olla jatkuvasti täynnä. Tätä ei pystytä optimaalisesti ajoneuvoissa toteuttaa, ei edes millään ulkopuolisilla asennuksilla. Luulen että seuraavan sukupolven lifepo4 akut on varustettu älykäällä säätimellä joka sisältää myös säätävän lataustoiminnan.
Ei tarvitse odottaa seuraavaa sukupolvea, ainakin Victron Orion XS 12 - 12 50A DC-DC -laturi osaa ladata litiumin juuri niin täyteen kun käyttäjä haluaa. Akun saa jätettyä vaikkapa 80 % arvoon laturin säädöillä, samoin latausvirran saa säädettyä 0A-50A välillä aivan vapaasti.
Halutessaan voi ladata 50 ampeerilla ja siitä huolimatta jättää vajaaksi itse haluamaansa määrään. Tai ladata 18 ampeerin ( EBL: n antama ampeerimäärä ) virralla esim. 98 % varaukseen. Kaikki arvot ovat säädettävissä.
Ville Säynäjäkangas
27.01.2026 14:52
Tauno KovanenEntäs turvallisuus? Ethän pidä täysin ladattua puhelintakaan latauksessa. Pitää olla varma että 'kiinanpojan" rajoitin (BMS) on toimii. Jos ei, tapahtuu ylikuumeminen ja 'poksaus".
Sitä tuntee olevansa elossa, kun kaikki kulmat ei ole pyöristetty ja pehmustettu ;)
Puhelimessa ei ole lifepo4 akkukemia, vaan jotain epävakaampaa.
Tauno Kovanen
27.01.2026 16:04
Miten tuo Victron Orion Xs "tuntee" akun tilanteen? Onko laitteen ja akun välillä jokin yhteys esim. bluetooth. Loisto vehje koska se estää akun BMS rajoitimen jatkuvan maksimi kuormituksen. Joka ei tietäsi pitemmän päälle hyvää.
Lauri Niittynen
27.01.2026 18:49
Tauno KovanenEntäs turvallisuus? Ethän pidä täysin ladattua puhelintakaan latauksessa. Pitää olla varma että 'kiinanpojan" rajoitin (BMS) on toimii. Jos ei, tapahtuu ylikuumeminen ja 'poksaus".
Olen pitänyt nikkeliakkujen jälkeen kaikki laitteet aina latauksessa ja akkuongelmia ei ole ollut. Idea on se, että akkujen mekaaniset muutokset ovat minimissään, jolloin akut kestävät parhaiten. Kapasiteetin laskua ei huomaa, kun puhelin on mukana ja sama on ollut yli viisi vuotta. iPadit toimivat akulla niin ettei varaus laske oikeastaan alle 70 ikinä edes areenaa katsoessa. Ei ole edes pelkoa, että jokin laite sammuisi yllättäen, niin ei ole käynyt. Ehkei niin saisi tehdä, mutta hyvin toimii.
BMS taitaa olla juurikin rajoitin, se takaa etteivät yksittäisten kennojen jännitteet ja lämpötilat nouse liikaa. Laturi määrää paljonko halutaan ladata virtaa ja aikaa. Onhan sillä omat mittauksensa, että se säätää latausta käyttäjän valintojen lisäksi.
Timo Haapanen
27.01.2026 20:37
Mun käsittääkseni Battery Management System eli akunhallintajärjestelmä ei joudu töihin jos akkua ladataan ja käytetään kuten pitää.
''Turvallisuus: Katkaisee virran automaattisesti, jos akku on vaarassa yliladatautua, tyhjentyä liikaa tai kuumeta liikaa.
Kennojen tasaus (Balancing): Varmistaa, että kaikki kennot latautuvat ja purkautuvat tasaisesti, mikä takaa maksimaalisen kapasiteetin.
Seuranta ja suojaus: Valvoo jatkuvasti jännitettä ja lämpötilaa, estäen vaaralliset vikatilanteet.
Elinikä: Pidentää akun käyttöikää estämällä kennojen vaurioitumisen vääränlaisesta käytöstä''
BMS on eräälainen poliisi joka vahtii asioiden hoituvan. Toivoo ettei tarvitse puuttua mihinkään. Mulla on se on kerran puuttunut asiaan kun viime talvena yritin ladata akkua liian kylmässä. Ilmoitus oli jotenkin näin. ''Bms on levittanyt siipensä ja suojannut akkua. ''
Ari Jaakkola-Andersson
29.01.2026 21:34
Minulla kun oli aikaa vain 2 viikkoa auton hankinnan ja reissuun lähdön välillä niin piti mennä siitä mistä ehti.
Paneelit ovat alkup. laturin kautta kytketty EBSn ja siitä latailee startti akkua(kin). Jos lataavat LifePo akkujakin jotain kautta niin eivät aiheuta harmia kun paneeleita on luokkaa 200 W ja aurinko ei kiusaksi asti porota edes täälä Sisiliassa. Pitää katsoa tarkemmin kun kerkiää katolle asti.
Ja minulla kun valitettavasti on Sprinter pohjainen kapistus niin vielä ei ole havaintoa edes siitä missä starttiakku sijaitsee...
Aina on lähtenyt kun on pyytänyt 🤣🤣
Ari Jaakkola-Andersson
29.01.2026 21:34
Minulla kun oli aikaa vain 2 viikkoa auton hankinnan ja reissuun lähdön välillä niin piti mennä siitä mistä ehti.
Paneelit ovat alkup. laturin kautta kytketty EBSn ja siitä latailee startti akkua(kin). Jos lataavat LifePo akkujakin jotain kautta niin eivät aiheuta harmia kun paneeleita on luokkaa 200 W ja aurinko ei kiusaksi asti porota edes täälä Sisiliassa. Pitää katsoa tarkemmin kun kerkiää katolle asti.
Ja minulla kun valitettavasti on Sprinter pohjainen kapistus niin vielä ei ole havaintoa edes siitä missä starttiakku sijaitsee...
Aina on lähtenyt kun on pyytänyt 🤣🤣
Ari Jaakkola-Andersson
29.01.2026 21:34
Minulla kun oli aikaa vain 2 viikkoa auton hankinnan ja reissuun lähdön välillä niin piti mennä siitä mistä ehti.
Paneelit ovat alkup. laturin kautta kytketty EBSn ja siitä latailee startti akkua(kin). Jos lataavat LifePo akkujakin jotain kautta niin eivät aiheuta harmia kun paneeleita on luokkaa 200 W ja aurinko ei kiusaksi asti porota edes täälä Sisiliassa. Pitää katsoa tarkemmin kun kerkiää katolle asti.
Ja minulla kun valitettavasti on Sprinter pohjainen kapistus niin vielä ei ole havaintoa edes siitä missä starttiakku sijaitsee...
Aina on lähtenyt kun on pyytänyt 🤣🤣
Ari Jaakkola-Andersson
29.01.2026 21:38
Valitan useita toistoja. Taitaa yhteydet vähän pätkiä....
Tai sitten omat nakkisormet tökkii liikaa😃🤔
Timo Haapanen
30.01.2026 08:52
Se että paneli on kytketty EBL:n solar pistokeeseen ei todista starttiakun lataamista. Jos pistokeeseen tulee kolme johtoa on lataus todennäköinen. Kahdella johdolla ei lataa, helppo tarkastaa.
Paneleilta parhaimmillaan tuleva 200 watin teho on 16 A. Lähes sama kuin minkä EBL antaa verkkovirtalatauksessa, väärällä profiililla se ei tee hyvää LiFePO4 - akulle.
Tauno Kovanen
30.01.2026 12:30
Ajattelin että jos annetaan ebl olla ennallaan ja asennetaan vain dc/dc säädin ebl:n ja hupiakun (lifepo4) väliin esim. 15A:n joka vaihtais latausprofiilin akulle sopivaksi. Näin kaikki ebl:n alkuperäiset toiminnot olisi jäljellä. Maalaisjärjellä ajateltuna se pitäis toimia näinkin koska perinteinen lyijyakku vaatii korkeamman latausvirran kuin lifepo4 akku. Onko mielipiteitä?
Tauno Kovanen
30.01.2026 14:18
Korjaus; ei latausvirta vaan latausjännite.
Lauri Niittynen
30.01.2026 19:26
Tauno KovanenAjattelin että jos annetaan ebl olla ennallaan ja asennetaan vain dc/dc säädin ebl:n ja hupiakun (lifepo4) väliin esim. 15A:n joka vaihtais latausprofiilin akulle sopivaksi. Näin kaikki ebl:n alkuperäiset toiminnot olisi jäljellä. Maalaisjärjellä ajateltuna se pitäis toimia näinkin koska perinteinen lyijyakku vaatii korkeamman latausvirran kuin lifepo4 akku. Onko mielipiteitä?
Kulkeeko sähkö akusta kulutukseen?
Tauno Kovanen
30.01.2026 20:29
Kyllä ebl:n kautta. On kuullut että on sellaisia dc/dc säätimiä jotka estävät takaisin virtauksen vain latauksen aikana ( siis vain ajon aikana).
Ville Säynäjäkangas
31.01.2026 11:26
Tauno KovanenAjattelin että jos annetaan ebl olla ennallaan ja asennetaan vain dc/dc säädin ebl:n ja hupiakun (lifepo4) väliin esim. 15A:n joka vaihtais latausprofiilin akulle sopivaksi. Näin kaikki ebl:n alkuperäiset toiminnot olisi jäljellä. Maalaisjärjellä ajateltuna se pitäis toimia näinkin koska perinteinen lyijyakku vaatii korkeamman latausvirran kuin lifepo4 akku. Onko mielipiteitä?
Tuota mietin itsekin, mutta sähkö ei kulje takaisin päin dc-dc laturilta.
Meillä on vaunussa tällainen kuvan mukainen kytkentä. Litium akku on moveria ja invertteriä varten.
Tauno Kovanen
31.01.2026 12:37
Kyllä kaksisuutaisia dc/dc säätimia on olemassa mutta onko justiin tähän sopivia, pitää tutkia. En ole varma miten nuo eristä ttömät dc/dc säätimet toimivat tässä tapauksessa. Toinen vaihtoehto on että yhdistää akusta ebl: n aurinkopaneli liitäntään. Siinä on vain 15A sulake.
Seppo Suomi
31.01.2026 12:59
Voi olla että on ollut kirjoitusta siitä miksi ja mitä hyötyä on kierrättää buusterin latausvirta EBL:än kautta? Ohjekirjan kaaviosta en osaa edes löytää koko kiertoa.
Timo Haapanen
31.01.2026 16:52
Mun mielestäni siitä olisi pelkää haittaa. Lisää liitoksia, johdoille lisää mittaa, lisää vikakohteita. Hyötyä en näe missään kohdassa.
Tauno Kovanen
31.01.2026 17:25
Tässä minun ehdotuksessani ei tarvita uusia johtoja vaan sopiva (kaksisuuntainen) dc/dc säädin joka asennetaan jo olemassa oleviin ebl: stä hupiakkuun (lifepo4) meneviin johtoihin. Ebl:hän on sähkökeskus joka jakaa virran eri toimintoihin. Toisessakin vaihtoehdossa tarvittaisiin vain liitäntäjohto ebl:n aurinkopaneli liitäntään. Siis muutokset ovat minimaalisen.
Ville Säynäjäkangas
31.01.2026 19:26
Kerro ihmeessä, jos löydät kaksisuuntaisen dc-dc laturin.
Netistä löytyy kyllä asiasta kiinnostuneita kyselijöitä vaikka kuinka paljon, mutta yhtaan ratkaisevaa vastausta en ole nähnyt.
Antero Virkkala
01.02.2026 08:57
On ilmeisesti sellainen laite, josta britit käyttävät nimitystä "battery master".
Ville Säynäjäkangas
01.02.2026 11:54
Ei sekään ole kaksisuuntainen.
https://vanbitz.com/battery-master/
Tauno Kovanen
01.02.2026 12:28
Ehkä näiltä suurilta dc/dc laturien ja muuntimien kiinalaisvalmistajilta RCNUN ja SZWENGAO löytyy tälläinen.
Ville Säynäjäkangas
01.02.2026 13:03
Miten se kaksisuuntaisen latauslogiikka edes menisi? Lataisi aina pienemmän jännitteen suuntaan vai miten?
Tauno Kovanen
01.02.2026 15:48
Niissä on sisäinen rele joka päästää akun jännitteen takaisin ebl:än kautta laitteisiin ja vain ajon aikana on lataustoiminto. Periaatteessa tämänhän voidaan tehdä toisinkin. Asennetaan uusi (lisä) kaapeli akusta ebl:ään, johon asennetaan automaattinen erotusrele joka ohjataan sähkökeskuksesta D+ ohjauksella, siten että kun moottori käynissä relen kärjet on auki ja moottorin sammuksissa kärjet kiinni. Näin hupiakku latausisi dc/dc kautta vain moottorin käydessä. Sammuksissa, virta pääsisi akusta uutta kaapelia kautta kulutukseen.
Timo Haapanen
01.02.2026 17:34
Tuo Van Bitz on starttiakun ylläpitolaturi joka lataa hupiakusta starttiakkua ilman verkkovirtaa n. 1,1 A:n virralla.
Oikeastaan aika kiva vekotin vaikkapa mulle. Se lataa jännitteiden mukaan, panelit nostavat hupipuolta ja laite alkaa syöttämään 1,1 ampeeria starttiakkuun. Tai jos starttiakkussa alkaa olla jännite alhaalla se lataa hupipuolen korkeamman jänniteen avulla.
Jos on Orion Xs asennus edessä on tämä helppo kytkeä suoraa Orioniin. Tuleva vasemmalle, maa keskelle ja lähtö oikealle.
https://vanbitz.com/wp-content/uploads/2024/05/Battery-Master.jpg
muokattu: 1.2.2026 18:02
Ville Säynäjäkangas
02.02.2026 10:46
Tauno KovanenNiissä on sisäinen rele joka päästää akun jännitteen takaisin ebl:än kautta laitteisiin ja vain ajon aikana on lataustoiminto. Periaatteessa tämänhän voidaan tehdä toisinkin. Asennetaan uusi (lisä) kaapeli akusta ebl:ään, johon asennetaan automaattinen erotusrele joka ohjataan sähkökeskuksesta D+ ohjauksella, siten että kun moottori käynissä relen kärjet on auki ja moottorin sammuksissa kärjet kiinni. Näin hupiakku latausisi dc/dc kautta vain moottorin käydessä. Sammuksissa, virta pääsisi akusta uutta kaapelia kautta kulutukseen.
Tolppalataus ei tällä kytkennällä toimi?
Tauno Kovanen
02.02.2026 18:01
Ei, sen huomasin itsekin. Mutta jos automaatti relee sijasta asennetaan manuaali kytkin niin silloin on tolppa latauskin mahdollista. Kytkin OFF ajaessa ja tolpalla. Kytkin ON kun virtaa otetaan akusta (12V)
Ville Säynäjäkangas
03.02.2026 09:52
Pelle peloton rakentelu on kyllä mukavaa hommaa, mutta meneekö tämä vähän vaikeaksi?
Mitä jos ostais vaan Victronin dc-dc laturin ja töpselilaturin, niin ei tarvi värkätä?
Ebl:lästä hupiakun latauksen sulake pois ja jättää jakokeskukseksi/sulakerasiaksi akkuvirralla ja virtalähteeksi töpselivirralla.
muokattu: 3.2.2026 10:01
Tauno Kovanen
03.02.2026 14:22
Tässä minun ratkaissuni hydynnetään kaikki ebl:n alkuperäiset toiminnot muuttamatta tai poistamatta mitään. Lisä kustannuksia tulee vain dc/dc laturista, n. metrin 16 neliömillin johdonpätkästä, sulakeesta ja katkasiasta. Jos päädyn lifepo4 akun hankintaan, teen tämän asennuksen. Siinä tapauksessa palaan asiaan, asennuksen toimivuudesta.