Lohenpyrstö SF-Caravanin Vuoden yhdistys

Lohenpyrstö SF-Caravanin Vuoden yhdistys

19.11.2012

SF-Caravan Lohenpyrstö ry on valittu SF-Caravanin Vuoden yhdistykseksi 2012. Nimitys julkistettiin viikonvaihteessa liiton Caravan-Gaalassa Vääksyssä.

SF-Caravan Lohenpyrstö ry on perustettu 25.9.2007. Yhdistys on liiton neljänneksi nuorin yhdistys, ja sillä on 334 jäsentä. Yhdistys toimii Raahen talousalueella.

SF-Caravan Lohenpyrstö ry on toiminut tuloksellisesti ja nousujohteisesti. Yhdistyksen toiminnan alkupotku on ollut oman leirintäalueen hankkiminen ja toteuttaminen Raaheen. Yhdistys toimii pääsääntöisesti talkootyöllä. Jäsenistön viihtyvyys on ollut erinomaista, ja yhdistys on lyhyessä ajassa myös saanut tunnustusta aktiivisesta, ulospäin suuntautuvasta toiminnastaan. Hoitamansa Lohenpyrstön leirintäalueen kautta yhdistys on karavaanareiden keskuudessa luonut positiivista kuvaa Raahesta matkailukaupunkina ja automatkailijan mielenkiintoisena pysähtymiskohteena.

Yhdistyksen puheenjohtajana toimii Kauko Meriläinen.