Liiton tilinpäätös vahvistettiin kevätliittokokouksessa

Liiton tilinpäätös vahvistettiin kevätliittokokouksessa

18.5.2009

SF-Caravan ry:n kevätliittokokous pidettiin Kokkolassa viikonvaihteessa. Vuoden 2008 tilinpäätös, joka oli ylijäämäinen, vahvistettiin yksimielisesti. Liittokokous sai todeta liiton jäsenyhdistysten henkilöjäsenmäärän kasvaneen ja taloudellisen tilan vahvistuneen viime vuonna. Kevätliittokokoukseen osallistui 170 virallista kokousedustajaa 57 jäsenyhdistyksestä. Kokouksen puheenjohtajana toimi Esko Valikainen Keski-Pohjanmaan yhdistyksestä.

Kevätliittokokouksessa julkistettiin Vuoden Yhdistys. Kunnian sai SF-Caravan Matkailuautoilijat ry, joka on nopeassa tahdissa kasvattanut jäsenmääräänsä, kehittänyt tiedotusta, järjestänyt jäsenilleen koulutusta ja hyvin ohjelmoituja tapahtumia. Liiton jäseneksi yhdistys on hyväksytty 2007. Yhdistyksen puheenjohtajana toimii espoolainen Raimo Myllymäki.

Kokouksen aluksi luovutettiin Karavaanarin Ajotaitokortit 16 kaksiosaisen kurssin suorittaneille. Kokkolan kaupungin tervehdyksen kokousväelle toi kehitysjohtaja Jarmo Nissi. Lauantain puheenjohtajapalaverissa luennoi Vapaaehtoisen pelastuspalvelun keskustoimikunnan puheenjohtaja Kari Lehtola. Kokousporukan viihtymisestä aurinoikoisessa Kokkolassa piti huolen Keski-Pohjanmaan yhdistyksen talkooväki puheenjohtaja Kalevi Jokelan johdolla.TP.