Ajoneuvojen rekisteröintikäytäntö helpottuu
Ajoneuvojen rekisteröintikäytäntö helpottuu
5.3.2007
Liikenne- ja viestintäministeriö www.mintc.fi
Lehdistötiedote 1.3.2007
Ajoneuvojen rekisteröintikäytäntö helpottuu
Ajoneuvojen rekisteröintisäännökset yksinkertaistuvat. Ajoneuvo pysyy rekisterissä yhtäjaksoisesti ensirekisteröinnistä lopulliseen rekisteristä poistamiseen saakka.
Näiden välillä ajoneuvo voidaan poistaa ja ottaa jälleen liikennekäyttöön ilmoittamalla siitä ajoneuvoliikennerekisteriin. Myöhemmin annettavan asetuksen mukaan kilpiä ei tarvitse poistaa autojen osalta eikä ajoneuvoa rekisteröidä uudelleen.
Valtioneuvosto esitti ajoneuvo- ja ajoneuvoverolain vahvistamista 1. maaliskuuta.
Nykykäytännön mukaan ajoneuvo on poistettava rekisteristä, jos sitä ei käytetä liikenteessä. Uudelleen käyttöön ottaminen vaatii rekisteröintikatsastuksen.
Muutetussa laissa rekisteröintikatsastusta ei vaadita. Normaalin määräaikaiskatsastuksen tulee kuitenkin olla voimassa, kun ajoneuvo otetaan taas liikenteeseen.
Liikennekäytöstä poistaminen katkaisee ajoneuvoveron siksi ajaksi, jonka ajoneuvo on poistettuna liikenteestä. Ajoneuvon käyttäminen on silloin kiellettyä ja siitä rangaistaan sakolla. Lisäksi seurauksena on vuoden ajoneuvovero viisinkertaisena, kuitenkin vähintään tuhat euroa. Liikennekäytöstä poistetusta autosta ei tarvitse maksaa liikennevakuutusmaksua. Liikennekäytöstäpoisto ei pääsääntöisesti koske moottoripyöriä.
Lait tulevat voimaan 2. marraskuuta alun perin suunnitellun maaliskuun sijaan. Voimaantulo lykkääntyy, koska Ajoneuvohallintokeskuksen (AKE) tietojärjestelmä on valmiina uudistukseen vasta syksyllä. AKEn tietojärjestelmä otetaan käyttöön 12. marraskuuta.
Lisätietoja:
liikenneturvallisuusyksikön päällikkö Matti Roine, puh. (09) 160 28568 tai 040 823 2109
liikenneneuvos Kari Saari, puh. (09) 160 28557 tai 050 558 7461
Lisätietoja AKE:
johtaja Kari Wihlman, puh 0500 847 861, kari.wihlman@ake.fi
www.ake.fi
Uutiset ja tiedotteet
SF-Caravan vastustaa alueellista matkailijaveroa 30.1.2026
Messuarvonta Caravan 2026 -messuilta suoritettu 28.1.2026
Pyhäranta Camping ja Naantalin Saloranta Vuoden Caravan-alueet 16.1.2026
Vuoden Caravan-alueiden julkistus Caravan-messuilla 16.1. klo 17 14.1.2026
SF-Caravanilla reilut 60 000 jäsentä - kasvua nuorimmassa ikäryhmässä 8.1.2026