Rastila Camping ja Laamalansaari Vuoden Caravan-alueet, SF-Caravan Lahden Seutu Vuoden leirintämatkailuvaikuttaja

Rastila Camping ja Laamalansaari Vuoden Caravan-alueet, SF-Caravan Lahden Seutu Vuoden leirintämatkailuvaikuttaja

12.1.2018

Karavaanarit valitsivat Rastila Campingin Helsingistä ja Mikkelin SFC-Laamalansaaren Suomen parhaiksi leirintäalueiksi. Lahden MM-hiihtojen yhteydessä talvileirintäalueen toteuttanut SF-Caravan Lahden Seutu ry on Vuoden leirintämatkailuvaikuttaja.

Vuoden Caravan-alueet ja Vuoden leirintämatkailuvaikuttaja vuosimallia 2017 julkaistiin Caravan Show:n avajaisissa perjantaina 12. tammikuuta 2018.

SF-Caravan ry nimeää vuosittain Vuoden Caravan-alueet jäsenäänestyksen perusteella. Jäsenäänestyksen lisäksi valinnassa huomioidaan alueiden suunnitelmallinen kehittäminen ja muu merkittävä toiminta leirintämatkailun hyväksi. Rastila Camping nimettiin parhaaksi yleiseksi leirintäalueeksi. Parhaaksi jäsenalueeksi eli SFC-alueeksi nimettiin Mikkelissä sijaitseva SFC-Laamalansaari.

Rastila Camping on ainutlaatuinen leirintäalue, joka tuo pääkaupunkiseudun monet matkailukohteet sekä kotimaisen että ulkomaisen matkailuajoneuvoilla liikkuvan perheen ulottuville. Alueen loistavan sijainnin lisäksi alueen toiminta on ympärivuotista. Rastila on oleellinen osa koko Helsingin nykyistä matkailuvetovoimaa. Monipuolisesti, laadukkaasti ja pitkäjänteisesti kehitetyt palvelut ovat tuoneet sille myös maassamme melko harvinaisen viiden tähden leirintäalueluokituksen. Rastilassa yöpyy vuosittain yli 100 000 matkailijaa, jotka tuovat mukanaan koko pääkaupunkiseutua hyödyttävän 10,6 miljoonan euron matkailutulon. Rastila lienee ainoa leirintäalue koko Euroopassa, jonka portin välittömästä tuntumasta on suora metroyhteys maan pääkaupungin keskustaan.

SFC-Laamalansaari sijaitsee nykyisen Mikkelin kaupungin alueella, entisessä Suomenniemen kunnassa. Leirintäalueen historia alkoi vuonna 1983, jolloin aluetta edelleen talkoilla hoitava SF-Caravan Saimaan Seutu ry vuokrasi Laamalansaaren lakkautetun koulun Suomenniemen kunnalta. Alueen päärakennuksena toimii edelleen vuonna 1909 valmistunut koulu, jonka ympärille on rakennettu 63 sähköistettyä matkailuajoneuvopaikkaa huoltorakennuksineen ja rantasaunoineen. Nykyisin yhdistyksen omistuksessa oleva SFC-Laamalansaari on itäsuomalaista maalaisidylliä parhaimmillaan - luonnonläheinen, lapsiystävällinen ja rauhallinen alue Saimaan puhtaiden vesien äärellä.

Lisätietoa Vuoden Caravan-alueiden valinnasta lehdistötiedotteessa (liitteenä).

Vuoden leirintämatkailuvaikuttaja 2017 - SF-Caravan Lahden Seutu

SF-Caravan Lahden Seutu ry on vuosien ajan menestyksellisesti järjestänyt tilapäisen leirintäalueen ja majoitusmahdollisuuden suurten yleisötapahtumien, kuten messujen ja kansainvälisten urheilutapahtumien yhteydessä. Erityisesti huomionosoitukseen vaikutti viime talven hiihdon maailmanmestaruuskilpailujen yhteydessä järjestetyn talvileirintäalueen menestyksellinen rakentaminen ja hoitaminen. Lahden MM-hiihdot 2017 oli Suomi100-juhlavuoden merkittävin kotimaassa järjestetty urheilu- ja yleisötapahtuma. Kisajärjestelyt onnistuivat hyvin, ja tapahtuma toi Lahden alueelle merkittävän matkailutulon. SF-Caravan Lahden Seutu ry toteutti Salpausselän kisakeskuksen välittömässä läheisyydessä tilapäisen talvileirintäalueen matkailuajoneuvoilla saapuville kisaturisteille. Yhdistyksen hoitamalla leirintäalueella yöpyi vieraita yli 200 matkailuajoneuvossa kahdeksasta (8) eri maasta.

SF-Caravan Lahden Seutu ry on vuosikymmenien ajan saavuttanut laajaa arvostusta karavaanareiden keskuudessa valtakunnallisten tapahtumien, kuten messutreffien järjestämisessä. Lahti vilkkaana messu-, matkailu- ja tapahtumakaupunkina on vetovoimainen matkailukohde, jonka vetovoimaa mahdollisuus yöpyä omassa matkailuajoneuvossaan tapahtumien yhteydessä lisää merkittävästi.

Leirintämatkailun taloudellinen merkitys on viime vuosina kasvanut. Suomen Leirintäalueyhdistyksen ja SF-Caravan ry:n vuonna 2017 teettämän rahankäyttötutkimuksen mukaan leirintäalueella majoittuva seurue käyttää rahaa vierailupaikkakunnallaan joka päivä 235 euroa. Koko leirintämatkailualan liikevaihto maassamme vuonna 2017 oli 198 miljoonaa euroa.

Lisätietoa Vuoden leirintämatkailuvaikuttajan valinnasta lehdistötiedotteessa (liitteenä).