Kyllä niitä seinien paksuuksia sentteinä voidaan mitata, oleellista on mistä tavarasta ne sentit koostuvat. Se on totta, että vaunussa menee aina paljon energiaa kun eristystä ei voi painon/tilan/kustannusten takia laittaa kuin tietyillä reunaehdoilla. Eli materiaalit tulevat ratkaisevaan rooliin.
Omasta kokemuksestani voin asiaa hiukan valaista sekä sitä miten tämän päivän materiaalit ovat tilannetta muuttaneet.
Omistin uuden vm. 2011, Dethleffs Nomad SK730 vaunun, kokonaispituus 9,2 m, lämpöeristeenä foam. Vietin talven 2011 aikana yli kuukauden vaunussa ja kokemusta eri asioista kertyi melkoisesti.
Nykyinen vaununi, Solifer S6+ on vuosimallia 2002, kokonaispituus 7,3 m, eristeenä ns. styrox.
Vaunujen kokoero on noin 25%. Molemmissa nestekiertoinen Alden lämmitys, myös nestekiertoinen lattialämmitys. Molemmissa lämmitys ja ilmanvaihto toimivat erittäin hyvin ja lämpötila ulkolämpötilasta riippumatta pysyy erittäin hyvin pyydetyissä lukemissa. Eli molemmat erittäin hyviä talvivaunuja.
Mutta se ero.
Soliferin energian kulutus on on hyvin lähellä samaa kuin Dehlefssissä, mieluummin jopa suurempi.
Näin on aika ja materiaalit kehittyneet.
Voi sanoa, että Soliferin maine hyvänä talvivaununa on ollut ansaittu, mutta aika Styrox-eristyksistä on ajanut ohi. Samoin voi sanoa, että väite siitä, että vain Ruotsalaiset tekevät talvivaunuja, on tänä päivänä jo menneen talven lumia.