"Tyhjennys putki tulee suoraan ulos joten ei voi päätellä että kun hana on putken suuntaisesti niin on auki. Eli kummin päin hana pitää olla että se on auki asennossa. Poikittain vai pitkittäin vaunun pituus suuntaan nähden."
Piti lukea toi juttu ihan kolmeen kertaan ja ei meinannut oikein aueta. Juu, yritin etsiä mahdollista piilovitsiä mutta ei löytynyt.
Siis, jos on säiliö ja hana. Pistä nyt nyt ihmeessä vaikka vettä siihen säiliöön ja katso mitä tapahtuu. Jos sieltä jotain tulee ulos, niin silloin hana on auki. Jos käännät sen toiseen suuntaan, niin silloin se hana on kiinni. Ja sen tietää siitä kun sitä vettä ei enää valu putkesta. Tosin nyt sitten täytyy ottaa huomioon se, että kuinka paljon alunperin pistit vettä siihen säiliöön. Voihan olla, että säiliö on tyhjä ja hana auki, niin silloin sieltä ei tule vettä ulos.
Tietysti ohjekirjastahan tuo kaikki olisi selvinnyt paljon helpommin ;)
p.s. kävelin äsken keittiöön ja kas kummaa. Hanan juuresta löytyi hana, sitä kun käänsi, niin tuli vettä ja kun sen käänsi päin vastaiseen suuntaan niin sitten se loppui. Ihme ja kumma.
Hauskaa ja riemukasta talvea jalon harrastuksen parissa sinne pohjoiseen :)