Ari Hankkila
4.2.2020 18:08
Moi. Onko joku muu investoinut truman inet box etähallinta laitteeseen? Parin kuukauden käytön jälkeen se on alkanut lähettelemään minulle mainosviestejä... toivottavasti vain minulle. Onko muilla samoja ongelmia?
Ensimmäinen mainos oli jonkin kotimaisen caravanliikkeen mainos ja seuraava oli fonectan mainos.
Erkki Anttila
4.2.2020 21:33
Moi. Itsellä kokemuksia inet boxista bluetothin kautta. Sinulla ilmeisesti käytössä gsm-yhteys? Itsekin olen tuota vaihtoehtoa harkinnut.
Miten on yhteydet toimineet? Kuinka paljon maksaa sim-kortin käyttö kuukaudessa operaattorilta tilattuna? Tarvitaanko antenniyhteys inet boxiin, jotta liittymä toimii?
Yt. Erkki
Ari Hankkila
4.2.2020 21:53
Erkki AnttilaMoi. Itsellä kokemuksia inet boxista bluetothin kautta. Sinulla ilmeisesti käytössä gsm-yhteys? Itsekin olen tuota vaihtoehtoa harkinnut.
Miten on yhteydet toimineet? Kuinka paljon maksaa sim-kortin käyttö kuukaudessa operaattorilta tilattuna? Tarvitaanko antenniyhteys inet boxiin, jotta liittymä toimii?
Yt. Erkki
SIM kortti vain sisään ja alkaa toimimaan. Joulun aikaan Dna:lta sai 1€/kk hintaan liittymän. Muilla operaattoreilla ollut noin vitosen luokassa.
Tuo mainostus homma ihmetyttää, kun joutuu maksumieheksi mainoksille, joita ei edes haluaisi.
Heimo Turunen
6.2.2020 18:37
Aivan normijuttu halvan liittymän myötä tulee saamaan kohdennettuja mainosviestejä. Todennäköisesti siitä oli maininta liittymän ehdoissa.
Ari Hankkila
6.2.2020 22:30
Heimo TurunenAivan normijuttu halvan liittymän myötä tulee saamaan kohdennettuja mainosviestejä. Todennäköisesti siitä oli maininta liittymän ehdoissa.
Väärin arvattu. Liittymä on Telian tavallinen puhelinliittymä ja ollut käytössä 9 vuotta viestipohjaisessa gsm pistorasiassa ilman ongelmia. Nyt kun laitoin kortin truman inet boxiin, niin alkoi mainonta. Eli liittymä lähettää mainosviestin ainakin minun numeroon. Sitä en osaa arvata, onko ongelma tietoturvassa, vai truman tapa tienata?!
Erkki Anttila
7.2.2020 07:35
Liittyykö mainokset ainoastaan Trumaan, vai tuleeko muitakin mainoksia?
Ari Hankkila
7.2.2020 08:44
Ensin tuli best-caravanin viikonloppunäyttelystä ja sitten fonectan alaan liittymätön mainos.
Juha-Pekka Junttila
19.3.2020 20:21
Moikka!
DNA laitenetti toiminut siihen saakka, kun nostivat hintoja niin sanoin liittymän irti.
Joten se siitä.
Nyt toimitaan Alden omalla paristo varmennetulla ajastimella.
Kari Änäkkälä
31.1.2021 12:24
Toimii trackerin simkortilla, ei kuukausimaksua ja jos saldo riittää niin ei aikarajoitusta.
Mietityttää vain inet boxin virrankulutus, 40mha joka on ampeerin verran vuorokaudessa.
Kuukauden kulutus on jo merkittävä.
Kari Änäkkälä
31.1.2021 12:24
Toimii trackerin simkortilla, ei kuukausimaksua ja jos saldo riittää niin ei aikarajoitusta.
Mietityttää vain inet boxin virrankulutus, 40mha joka on ampeerin verran vuorokaudessa.
Kuukauden kulutus on jo merkittävä.
Mika Jokinen
2.2.2021 06:37
En jaksanut tuon Elisan liittymän sopimusta tarkkaan lukea, mutta epäilen että siellä on sama juttu, kuin Dna:nkin prepaidessa. Eli jos liittymään ei x ajan kuluessa ladata mitään, lakkaa se vaan toimimasta.
Mulla on omassa caravan controllissa dna prepaid, siis ihan tavallinen, ei mikään laiteliittymä. Latasin 20€ sinne heti alkuun, olisiko n vuoden ollut toiminnassa, kunnes lakkasi viestejä viikottain lähettelemästä.
Eli kannattaa tarkistaa myyjältä, liittymän elinikä.
-Mika
Hannu Sankala
4.2.2021 17:43
Moi,
minulla on iNet Box eikä mainoksia tule. Käytän Saunalahden prepaid korttia, samaa kuin riistakamerassakin. Laite kuluttaa 0,04 A virtaa. Vuorokaudessa 1 Ah. Kuukaudessa 30 Ah. Muihin jatkuviin virrankuluttajiin, jotka eivät pääkatkaisijalla sammu, summattuna kulutuksesta tulee merkittävä ja vähintään kerran kuussa ladattava, ettei akku ota siipeensä alhaisesta varausasteesta.
Hannu Sankala
4.2.2021 17:46
Prepaid kustantaa 8 cnt per viesti. Kaupasta sen saa muistaakseni 6 eurolla sisältäen saldoa tuon 6 €. Se riittää kyllä reilusti vuodeksi.