Matti Moilanen
9.8.2026 21:59
Kyseessä Dethleffs Trend T7057 vm. 2017 matkailuauto " made for Scandinavia", autossa ei ole kaksoispohjaa.
Suunnitelmissa tehdä siitä talviasunto.
Miten järkevästi, kohtuukustannuksilla saadaan autoon lisäeristystä ja mistä löytyy firmoja, jotka tekevät hommia ?
Kiitos neuvoista
Matti Moilanen Oulu
Seppo Lokasaari
10.8.2026 12:23
Lattiaan on kohtuullisen helppo asentaa vesikiertoinen lattialämmitys. Helpoin se on tehdä, jos autossa nestekiertoinen lämmitys, mutta on tehtävissä myös ilmalämmitykselliseen autoonkin.
Asiasta on täällä foorumilla kirjoiteltu pari vuotta sitten. Meinasin edelliseen autoon tehdä sen, mutta se auto meni pysyvästi pous liikenteestä.
Seppo Lokasaari
10.8.2026 12:38
Tässä pari dokumenttia asiaan liittyen, joilla olisin sen lattialämmityksen tehnyt limalämmitteiseen autoon
Tommi Kylänpää
13.8.2026 10:34
Kuinka kovissa pakkasissa olet autoa käyttänyt.. Kyllähän tuolla nyt pitäisi homma toimia, vaikka koko talven oikein asuisikin Ei se tuplapohjakaan nyt niin ihmeellinen ole, toki tekniikka puolilämpimässä tilassa. Itseä ei hyödytä kun ei talvella vesiä.
Matti Moilanen
14.8.2026 12:10
Kyllä autossa pakkasillakin pärjää. Ajattelin, että onko mahdollista lisäeristyksellä saada lämmityskuluja pienemmiksi.
Onko lattiaan matot lisäeristeeksi järkeviä ja mistähän niitä saisi ?
Ja paksu verho ohjaamon ja asunto-osan väliin.
Tommi Kylänpää
14.8.2026 16:24
Thermomatto googlettelet. Mulla puoli-intikassa oli ohjaamoon sisäpuolen peittokin. Eron kyllä huomasi. Eiköös Vapaa-ajan. com ym.
Seppo Lokasaari
14.8.2026 17:48
Meillä puoli-integroitu Hymer ja ei ole kylläkään tuplapohjaa, mutta hyvin asunto-osan osalta tarkenee. Ollaan oltu lapissa talvella useita reissuja kovissakin pakkasissa. Auton etuosassa tuulilasi+sivulasit ja ovet peittävä paksu ulkopeitto ja oikein kovilla pakkasilla vielä vetoketjulla liitettävä koko keulan peittävä peitto.