Minusta osoittava sormi pitää kohdistaa niihin tahoihin, jotka ovat tehneet kaasun hankkimisen niin halvatun hankalaksi.
Muistan kun talvella 93-94 keskisessä Espanjassa, Salamancassa kuljetimme lastenrattaissa tyhjää kaasupulloamme vanhan kaupungin kaduilla, epätoivoisesti etsien tietojemme mukaan siellä sijaitsevaa kaasupullontäyttö-pistettä. Lopulta löytyi joku pulju, joka hoiti vain paikallisten kaasuasioita, ei meidän.
Oli tulossa pakkasyö, ja meillä kolme alle kouluikäistä mukana. No, ei auttanut muu kuin mennä hotelliin, vaikka se tuhosikin miniminibudjettiamme. Jostain kaasuakin seuraavana päivänä saatiin, mistä, en muista.
Silloin meillä ei vielä ollut käytössä adapteri-sarjaa millä kaikki eurooppalaiset pullot käyvät suomalaiseen venttiiliin, mutta olimme löytäneet sellaisen ranskalaisen kaasupullon mikä käy, kun siihen lisää yhden tiivisteen (sama kuin Marokossakin), eli olemme aina harrastaneet sitä, että ostamme maasta, missä olemme pitempään, sen maalaisen kaasupullon, ja yritämme sitä vaihtaa tai täyttää.Ja yritämme muistaa niitä maasta poistuessamme myydä pois, mutta on niitä kotiinkin saakka jokunen kulkeutunut. Milloin tarkoituksella seuraavaa reissua varten, milloin vahingossa kun maasta on poistuttu semmoisessa paikassa tai semmoiseen aikaan, ettei myynti ole ollut mahdollista.
Mutta mutta, kun sekään ei ole aina ollenkaan helppoa. Kas kun noissa maissa, missä kaasu näyttelee ihmisten kotitalouksissa vallan toisenmoista roolia kuin täällä pohjolassa, on kaasulaitoksia montaa merkkiä ja kaikilla erilaisia pulloja. Kun olet ostanut pohjois-italiasta kaasupullon, et välttis löydä toscanasta tai sisiliasta enää samaa firmaa, mikä vaihtaisi tai täyttäisi pullosi. Mutta jos hyvin käy, onnistut kuitenkin jollain ihmeen kaupalla. Tai sitten et.
Kaksi talvea sitten ajelimme kolme tuntia ristiin rastiin Trentoa, keskisuurta kaupunkia Brenneron solassa pohjois-italiassa, etsien kaasua italialaiseen pulloomme. Ajelimme siis ihmisten antamien ohjeiden perässä huoltikselta toiselle, kaasukaupasta karavaankauppaan jne...kunnes osuimme ystävällisen ihmisen huoltikselle. Hän nappasi Hannun oman autonsa kyytiin, ja ajoi tuttavansa kauppaan, joka puhui kiinni menneen kaasutehtaan työntekijän avaamaan ovet ja täyttämään matkalaisten pullon. Meidän matkamme se vaihe tuli pelastettua, kiitos ihanan muukalaisen joka ei halunnut mitään korvausta palvelustaan.
Tässä vain kaksi pientä esimerkkiä, joiden välissä lukemattomia muita kaasunhakukeikkoja.
Muistelen, että silloin 90-luvun alussa VOP-kerho tai joku muu taho olisi julkaissut jotain listaa tiedossa olevista suomalaisia pulloja täyttävistä tehtaista, mutta tänä päivänä en ole törmännyt moisiin.
Kovasti ihmiset kyselevät, ja ainoat vastaukset ovat olleet että "osta adapteri ja tankaa LPG kaasua", "osta Belgiasta tankattava pullo" ja minä mainostanut meidän "osta oma ulkomaan pullo"-systeemiä.
Belgian pullo on tyhmä siitä, ettei sitä voi tankata lainkaan suomessa. Se on siis vain eurooppa-pullo, ja viraton suomessa. Ja matkaan pitää lähteä tyhjällä pullolla, tai sitten vaihtoehtoisesti menettää mahdollisuus yhden pullon käyttöön, jolloin painoa säästyisi, ja lähteä sekä suomalaisella että sillä belgia-pullolla reissuun.
Meidän osta oma ulkomaan pullo-jutun haittapuolet jo kerroinkin.
Sitä kolmatta, adapteria huoltoasemilla myytävän LPG kaasun itsetankkaukseen kokeilimme nyt jouluna. Meillä oli kaksi suomalaista pulloa mukana, joten saatoimme käyttää pullon tyhjäksi saakka, ennen täyttöä. Silloin sen paino on tiedossa, ja se, paljonko typötyhjään pulloon kaasua mahtuu. Tankkasimme varmuuden vuoksi useamman litran vähemmän, ja pienellä näppärällä kalavaalla vielä punnitsimme pullomme.
Kun suomalainen kaasu, propaani tuli pullosta ulos kokonaan, ei italialinen propaanin ja butaanin seos jaksanut kylmällä tehdä samoin.
Silloin oli vaaka tärkeä, eli pullo punnittiin ennen tankkausta ja tankattiin kuitenkin vielä tietoisesti "liian vähän".
Näin ei ole ymmärtääksemme mitään vaara momenttia missään, eikä sekään haittaa vaikka varmuuden maksimoimiseksi pullon tankkaisi joka kerta vain puolilleen, sillä LPG-asemia on niin tiheässä, ja aina maksat vain sen, mitä pulloon laitat.
Mikä näistä tavoista nyt on se oikea, miksi liettualaiset tankkasivat , vahingossako, väärää kaasua pulloonsa? Miten se ikinä millään adapterilla oli edes mahdollista, ja miksi siihen oli tarve? Olen ymmärtänyt, että maakaasu on kuitenkin huomattavasti LPG tä kalliimpaa, joten ei ainakaan rahan säästöstä ollut kyse. Miksi Timo tuomitsee adapterin ostajat? Miksi tankattavaa pulloa ei saa suomesta eikä voi täyttää suomessa?
.
Jos kaasun saannista olisi selkeät yleiseurooppalaiset ohjeet, ja pulloissa, venttiileissä standardit, tai LPG asemilla firman puolesta valmiina adapterit ja niitä osaavat käyttäjät, jotka vanhan mallin mukaan palvellen tankaavat myös kaasupullot, tai suomestakin saisi LPG tä, jotta belgian täyttöpulloa voisi käyttää pohjolassakin, ja sitä pulloa saisi jostain muualtakin kuin postimyynnistä belgiasta...tai tai tai ja jos jos jos...niin EI OLISI NIIN HALVATUN HANKALAA, eikä ehkä tuotakaan onnettomuutta sattunut!!?
Jostain syystä osataan lentää kuuhun ja tunkea ihmisen verisuoniin kameroita ja leikkausvälineitä, mutta kaasupullon täyttöä ei osata tehdä järjelliseksi.Ei ymmärrä.
t.Kaarina