Paavolan Raunolle vastaan:
Lähdetään Narva Maanteetä ulos kaupungista ja parin kilometrin päässä eroaa vasempaan Piritaan johtava tie.
Piritan tien varrella kaupungista muutama (ehkä 4) kilometriä on oikealla puolella Tallinn City Camping ja vielä muutama kilometri eteenpäin löytyy Piritan vierassataman camping. Kumpikaan ei taida oikein soveltua pidempään oleskeluun tai lomanviettoon. Kaupungin katselun ajan pariin yöpymiseen kylläkin hyvinkin. Molemmat on merkitty tauluilla tien varressa.
Huomata kannattaa, että yli 65 -vuotiaat matkustavat busseissa ilmaiseksi. Systeemin soisi käyttöön otettavaksi täälläkin.
Piritan tienristeyksaessä on iso Selver niminen marketti. Tuollaista City Market kokoa ja tasoa. Hinnoista sen verran, että Rimi, Selver ja Maksim ovat valtakunnallisia toimijoita ja hinnat ovat samat koko maassa. Ei siis kannata pelätä mitään Tallinnan korotettuja "turistihintoja". Alkoholia myydään mutta mitään ranskalaisia konjakkeja tai vuosikertaviskejä ei kylläkään kannata ostella. Enpä kylläkään tiedä, mistä niitä kannattaisi ostella. Oluet, lonkerot, tavallisemmat viinit ja viinat sen sijaan samoissa hinnoissa kuin laivasatamassa.
Käyttäjän lisäys viestiin 18.6.2012 klo 21:14:59
Hinnoista vielä sen verran, että esim Coca Cola O,5 litraa maksaa Suomessa 1,90 euroa ja Tallinan Selverissä puolet siitä. Montaa lajia syötavää saa kaupasta myös edullisesti. Keskikaupungin ravintolat ovat tottakai varsin kallita.