Kiitos vastauksesta. Puhuit pelkkää asiaa.
Pohjois-Saksa on kiinnostava siksi, että Lüneburgin nummet ovat olleet 70-luvulta alkaen vähän niinkuin kesämökkialue. Tytär on 8 v ja tykkää laivamatkoista kuin hullu puurosta, samoin Wildparkeista, Magic Parkista, Serengetistä, Heide Witzkasta, uimaloista. Mutta ei vielä Heide Parkista, jonka vieressä olemme suunnilleen pari kertaa vuodessa. Se tulee vähän isompana. Näin olen tosin itse päättänyt.
Silloin aikoinaan tästä alueesta tuli suosikki, koska henkilöautolla ajaa vuorokaudessa Ruotsin ja Tanskan läpi. Illalla on perillä vastaanottamassa majoitusta, siis ennen matkailuvaunua.
Nykyään Finnlines ja Travemünde on suosikki. Baltia on nähty, samoin Gdyniaan menemällä tulee vain lisää kilometrejä. Ja Hampurin lentokenttä on melko lähellä, jos tyttären saa houkuteltua laivamatkan sijaan lentokoneeseen.
Ryanair on tarkistamatta, samoin pääseehän laivaan ilman autoakin? Eilen illalla yritin tehdä varausta, mutta se ei onnistunut. Ehkä yksi syy oli, etten löytänyt paikkaa SF-C numerolle vai eikö hyväksynyt paluuta ilman autoa?
Aurinkopaneeli hoitaa varmaan akut ja katos on helppo tehdä. Me ollaan oltu kahdella maatilalla ja toisen kaupunkiasunnollakin pari kertaa. Vaikka en ole kysynyt vielä, niin uskon paikan löytyvän helposti ja edullisesti. Toinen on ratsutila ja yllätys yllätys, tytärhän tykkää siitäkin.
Poika on sen verran vanha jo, ettei ole moneen vuoteen lähtenyt samalle matkalle kanssani, mutta voisi helposti kaverinsa kanssa lähteä jatkamaan matkaa tuolta.
Sitten vuokraus on kokonaan selvittämättä. Se ei haittaa vaikka auto olisi tuottamassa joutoaikanaan. Sekin nimittäin ikävästi vanhenee ja uusia saa Saksasta halvalla. Nykyinenkin on haettu sieltä ja uutta ei tarvitsisi rekisteröidä Suomeen ollenkaan.
Tämmösiä yön yli mietiskellyt.