Tulimme Finnlinesin laivalla 2.10.2014 klo 03:00 Travesta - helsinkiin.
Meitä karavaanareita oli vain 2 ja 2 isoa korkeata paketti kuorma-autoa. Laivaan yleensä ennen laitettu karavaanarit viimeksi. Nyt yllätykseksemme pääsimme melko alussa n.klo 24:00. No selvisi laivaan ajettuamme. Meidät ajatettiin peruutten jyrkkään keula ramppiin. Jonne juuri nämä ajoneuvot saatiin piiloon sumppuun. Allekirjoittanut jyrkimpään n. 20' nousuun. Tekivät näin tilaa ajaa rekkoja reilusti ympäri laivan. Epäilytti tuo kaltevuus, mutta kumi kiilatkin tuli paikoilleen Finnlinesin puolesta joka yllätti ? Käskettiin kässärit laittaan tosi tiukkaan ja vaihde ykkökköselle yms. Sähkötkin tuli nopeesti. Kaikki tuntui yllättävästi muuttuneen yhtiöllä. Tuo kaltevuus epäilytti jääkaapin kannalta ? En voinut yöllä soittaa jääkaapin tuntija huolto miehellemme.
No matka meni ok. Satamassa näytti olevan vielä sähkötkin päällä kun autoon tultiin. Tarkistin "taulusta" pikaseen ja johtojen purkuun. Ulos laivasta ja kaasut auki, jotta jääkaappi kaasulle. Siinä tarkistetaessa sitä havaittiin jääkaappi sulaneen ja jäätelyt tuli vastaan ovesta. Mittari näytti +17. Päästyämme portille, soitimme heti luotto karavan huolto miehellemme ja kysyimme onko nyt käynyt niin, että kun pakoitettiin tuollaiseen paikkaan , niin jääkaappi ei siksi ole toiminut. Sain vastauksen, että ei missään nimessä. Kompressori kaappi toimisi, mutta nämä ei ole tarkoitettu olemaan tuollaisessa asennossa.
Siitä sitten haettiin ja lopulta saatiin Finnlinesilta kiinni henkilö, joka otti kantaa ja kun olimme satamassa FL tornin vieressä rva kävi toteamassa ja kuvaamassa vahingot ja pahoitteli kovasti. Lupasi korvaukset ja kylläkin huuteli perään, että ne omavastuut ?
Pyysi lähettään kuvan auton asennosta ( onneksi kuvasin sen , kun silloin ihmettelin sijoitusta ) ja korvaus vaateet.
Teimme työtä käskettyä.
Parin päivän päästä tuli eka palaute, että kiitämme kuvista yms. ja palaamme asiaan.
Kun ei mitään kuulunut, niin eilen 26.10.2014 tein vasta kyselyn, että miten asia etenee ?
Nyt saimme vastauksen:
" Kuljetusehtojemme mukaan matkalla sattuneessa vahingossa on 149 SDR:n (Special Drawing Right, Kansainvälisen valuuttarahaston erityisnosto-oikeus) omavastuu. Tämän hetken kurssin mukaan se on noin 175 euroa. "
No nuo jääkaapin ostokset alittivat juuri tuon ja kaikki ns. muistelu juustot , jädet yms. meni roskiin.
Ei se niiden arvo maailmaa kaada, mutta muistot ja periaate miten meitä kohdellaan. Kuitenkin kun on maksettu sama hinta kuin rekat metreistä, niin pitäisi olla samat oikeudet ja velvoitteet puolin ja toisin.
Eikä heitä , kuulemma kiinnosta mitään jos tästä kirjoitellaan. Näyttää Grimaldilla menevän riittävän hyvin.
Eli jos käytätte ko. yhtiötä muistakaa vaatia sama suora paikka kuin pakaste ja vihannes yms rekat me karavaanarit kun maksamme niistä ihan hyvän hinnan verrattuna noihin henkilö autoihin joita he nyt "hyysäävät" halvalla saksaan.
Olen vuosia kantanut rahaa tuolle yhtiölle , mutta nyt pisti miettimään lisää noiden kovien hinnanousujen lisäksi.
Jääkaappi toimii ok ja se todettu sen jälkeen monet kerrat käytössä ja nimen omaan sähköllä !
Kuva ei anna aivan selkeää kuvaa jyrkyydestä. Lisäksi hieman tärähtänyt.
Enempikin löytyy ja teräviä, mutta ei kaikkia julkiseen jakoon.
T: Upi