Antti: Mainitsin tuon 2002 rajan (hiukan hätäisesti) ja tutustuin paremmin lisäämääsi lez-linkkiin sieltä selviää tosiaan kuten juuri kirjoittelit eli Euro3 ja sitä uudemmat pääsevät lez alueille. Linkin takaa löytyy tosi hyvät suomenkieliset ohjeet luvan hakuun.
Antin innoittamina me olemme hakeneet lisää vinkkejä mm. täältä etuteltasta ja Googlettamallakin :) joitain etukäteen kiinnostavia yksityiskohtia on vielä auki.
Onko teillä tietoa/kokemusta mahtuuko 3,2m korkea auto Helsingborg-Helsingör lautalle? Nettivarauksessa on ainoastaan matkailuauto <3m valinta. Rödbyn osalta tietoa löytyi, kuitenkin kuvittelisi että tuolta rekatkin menee yli.
Tällaisia paikkoja ajattelimme Etelä-Englannin kierroksella:
Calais-Dover-Lontoo
Windsor ja Windsorin linna
Ylikomisario Morsen Oxford-Barnabyn Thames Valley
Blenheimin palatsi-Stratford-upon-Avon
Cotswolds-Chipping Campden-Broadway
Roomalaisten kylpyläkaupunki Bath-Bristol
Stonehenge-Salibury
Bournemouth-Portsmouth-Dover-Calais
Minne vielä kannattaa mennä, lisää vinkkejä?
Leirintäalue kokemuksia ja vinkkejä on myös mukava tuolta reitin varrelta saada.Eli hiukan kiinnekohtaa minne suunnata.
Koirien kanssa olemme liikkeellä ja viimeistään Calaisissa täytyy käydä eläinlääkärillä ottamassa lääkitykset/leimaamassa passit, onko kokemuksia ja missä hinnoissa on koiranne lääkitys ollut?
Terveisin,
Petri
Käyttäjän lisäys viestiin 12.1.2015 klo 13:27:42
Varustamon vastaus kysymykseen, eli laivaan mahtuu 3,2m korkea auto Helsingborg-Helsingör ja lipun voi ostaa onlinesta tai sitten satamasta.
Hej Petri,
Det ska inte vara några problem, så länge den är registrerad som husbil. Du köper biljetten online eller i hamnen.
/MVH Scandlines