Heippa taas!
En piilomainosta (viimeksi kommentointiin näin) vaan mainostan ihan suoraan ja sanon sanottavani.
Kyrön Tunturiloman sivustot toimii uudessa osoitteessa http://kyrontunturiloma.suntuubi.com vaihdoimme, koska sivujen ylläpito on tämän palvelimen kautta helpompaa.
Ja edelleenkin kun tulette meille Muonion suunnasta, niin ne jotkin navigaattorit ajattaa Enontekiön kirkonkylän kautta, josta tulee ylimääräistä yli 200 km. On myös navigaattoreita jotka ohjaavat Pallaksen hotelliltakin ajamaan Muonioon ja sieltä Enontekiön kautta. Valitettavasti tämä on ihan tosiasia (ja tämä tapahtuu täällä paikan päällä, ei etelässä kun pyydetään reittiä), kaikilla kun ei ole karttaa mukana, luottavat tietenkin navigaattoriin. Laittakaa välietapiksi Pallasjärvi tai Raattama, niin ajattaa oikeaa tietä.
joo, ja samoin Raattaman kylällä jotkin navigaattorit ovat sekaisin uuden tie järjestelyn vuoksi. Vanha T-risteyshän on poistettu ja tilalla on Muoniosta päin suora tie. Vanhan T-risteyksen kohdalla navigaattori pyytää kääntymään vasemmalle, joka nyt tällä hetkellä johtaa Raattaman ala-asteen pihaan, jatkakaa vain uutta tietä suoraan.
Toivottavasti tämä kirjoitus ei tällä kertaa aiheuta närästystä. Eipä muuta kuin kevättä odotellessa, tapamisiin...