SF-Caravan ry allekirjoitti 100 järjestöä tiestön puolesta -vetoomuksen
SF-Caravan ry allekirjoitti 100 järjestöä tiestön puolesta -vetoomuksen
10.2.2023
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry ja Suomen Tieyhdistys ry laativat ”100 järjestöä tiestön puolesta” -vetoomuksen. Järjestöt jakavat huolta Suomen tiestön nykykunnosta ja tiestön ylläpitoon osoitetuista resursseista.
Tavoitteena on kerätä vähintään sata Suomessa toimivaa järjestöä vetoomukseen, mikä julkaistaan allekirjoittajatahojen nimien kera ja toimitetaan kansanedustajaehdokkaille, myös hallitusohjelmavaihe huomioiden.
Vetoomuksessa todetaan tiestön olevan Suomen kilpailukyvyn kivijalka ja teiden kunnolla olevan iso vaikutus jokaisen ihmisen arkielämään. Huonokuntoisten päällysteiden määrä on lisääntynyt nopeasti ja korjausvelka on kasvanut 1,6 miljardiin euroon. Enemmistö ammattikuljettajista ei ole tyytyväisiä teiden talvikunnossapitoon.
SF-Caravan ry on allekirjoittanut vetoomuksen, ja haastaa kaikki suomalaiset järjestöt allekirjoittamaan vetoomuksen tiestön puolesta. Vetoomusteksti löytyy osoitteesta https://www.tieyhdistys.fi/tietietoa/100-jarjestoa-tieston-asialla/.
Uutiset ja tiedotteet
Leirintäoppaan jakelu viikolla 15 31.3.2026
Harri Järveläinen ja Pirjo Kuisma ehdolla SF-Caravan ry:n puheenjohtajaksi 25.3.2026
Rengasasioissa palveleva Autotek uusi jäsenetukumppani 23.3.2026
SF-Caravan mukana Matkailuautolla Euroopassa -TV-sarjan uudella kaudella 20.2.2026