Tein yrittäjänä uhkarohkean teon. Lähdin täysin järjenvastaisesti kesken kiireisimmän syyskauden muutaman päivän kuntolomalle. Toki minulla oli ihan kelvollinen syykin. Oli nimittäin kulunut kymmenen vuotta siitä, kun nuotion räiskeessä vakuutin rakastavani miestäni.
Olisimme voineet viettää hääpäiväämme myös kotimaassa ja ihan kotinurkilla. Siihen meillä ei tällä kertaa ollut uskallusta. Saadakseen lomarauhan ja aikaa puhdistaa mielensä on meillä yrittäjinä paras irtaantua tutuista ympyröistä. Me valitsimme kuntoloman alppimaisemissa.
Neljä päivää vietettiin patikoimalla vuoristopolkuja ylös ja alas. Kaiken kruunasi hääpäivänä 10.10. tehty nousu 1800 metrin korkeuteen. Mäki oli jyrkkä ja irtokivien päällystämä polku haasteellinen kulkea. Voimani olivat uupua jo ensimmäisen tunnin aikana mutta sisulla jatkoimme eteenpäin. Muutaman kerran mies kuunteli minun puuskuttamista ja ehdotti kääntymistä paluumatkalle. Minä olin päättänyt jatkaa perille asti.
Ajattelin joka toinen sekunti jaksavani ja joka toinen uupuvani. Ylös kuitenkin päästiin, tai ainakin niin korkealle, että ilman vuorikiipeilyvehkeitä jatko olisi ollut uhmaa elämälle. Vuoren rinteellä katselimme hetken maisemia ja tuumasimme, että onneksi emme ottaneet liian suurta urakkaa.
Pitkään ei jaksettu huipulla onnessamme paistatella. Paluumatkalle piti kiiruhtaa ennen kuin väsymys nousi pintaan. Laskeutuminen rinnettä alas oli vain hivenen nousua helpompi. Tukea piti ottaa kaksi käsin ja lopputuloksena oli kipeytyneitten pohkeitten ja reisilihasten lisäksi hellät käsivarret. (Ensimmäinen kerta kun patikoinnista kipeytyi kädet!)
Kun palasimme takaisin maanpinnalle ”kiittelin” miestäni verrattomasta häälahjasta. Vaikka timantitkin olisivat olleet mieluisia teki tämä rankka urakka suuren vaikutuksen. Niiden tuntien aikana, kun kuljimme eteenpäin, ei ajatuksiini mahtunut yhtään työtä eikä yhtään asiakasta. Ainoana asiana mielessä oli löytää tukeva jalansija ja turvallinen reitti eteenpäin. Ja se teki hyvää täyteen ahdetulle muistille.
Hyvän mielen saadakseen ei tarvitse matkustaa kauas niin kuin me teimme. Meillä on upeita vaellusreittejä ja luontopolkuja. Metsässä tai järvimaisemassa ilo nousee pintaan ja maailman murheet unohtuvat. Luonnossa liikkuminen antaa voimia.
Karavaanarit, lähtekää reippaasti liikkeelle!
JK.
Kävin kuuntelemassa Juhani Töytärin luentoa ”Saavutusten seikkailu”. Kylläpä oli poikkeuksellisen mukavaa tarinaa. Meidän jokaisen pitäisi ottaa oppia positiivisesti ajattelevista kanssakulkijoistamme. Maailmaa pitää katsoa mahdollisuuksien näkökulmasta ja asettaa itselleen tavoitteet. Onnistuminen ja menestys tulevat sitten kuin itsestään.
Oikein hyvää syksyn jatkoa!
Onnistumisiin....
Leila
Kuvat löytyvät osoitteesta:
http://web.mac.com/leilakoistinen/eurooppa2008/Itävalta_10_08.html