Tuossa muutama päivä siteen kirjoitin, että "kansat on liikkeessä".
Ainahan ne sitä on olleet jos tarkastelujakso asetetaan tarpeeksi pitkäksi.
Tämä nykyinen tapa ja muuton kohdealueet vain on uutta.
Ensimmäinen vaellus tapahtuu EU:n sisällä, jossa uusien jäsenmaiden kansalaiset hakeutuvat EU:n kehittyneisiin maihin työn ja paremman elämän toivossa. Hyvä esimerkki on virolaiset Suomessa vaikka sen vain hyttysen paska koko tästä muuttoaallosta.
Kun työpaikkojen määrä EU:n alueella ei ole kasvanut samassa suhteessa, seuraa muutosta työn ylitarjontaa joka taas johtaa työn hinnan laskuun ja kantaväestön työttömyyteen. Kun kantaväestö on se joka pitää valtion pystyssä ja kun sen verotettava tulo heillä laske, niin myös valtio joutuu vaikeuksin kahtaa kautta; verotulot laskee ja työttömyydestä johtuvat kulut ja sosiaaliset ongelmat kasvaa. Näin myös Suomessa.
Samalla muuttajien ja kantaväestön välit kiristyy, populismi lisääntyy ja loppupelissä sisäinen rauha järkkyy.
Tunnottomien ja arvottomien vastaus syntyneisiin ongelmiin on kehotus kantaväestölle laskea omaa palkkatasoaan, jota pärjäävät maahanmuuttajien kanssa. Kukaan ei heille kuitenkaan kerro miten kantaväestö voi laskea myös omaa kulutasoaan vai uhkaako heitä elintason kova lasku.
Toinen haara tätä muuttoaaltoa on pakolaiset, joista jo nyt koituvat ongelmat kulut kouraisee Eurooppaa syvältä. Tämä muutto on vain kiihtynyt eikä vähiten sen vuoksi, että Eurooppaan ja Islamin rajapinta Afganistanista Atlantille on "liekeissä". Välimeri "vuotaa" kun seula. Nyt tästä vuodosta kärsii Etelä-Eurooppa mutta on vain ajan kysymys kun ongelma on myös meillä, kun meidän pitää olla solidaarisia Etelä-Euroopan maille.
Tämän muuton sosiaaliset ja taloudelliset seuraukset on hyvin pitkälti samoja kehittyneille EU-maille kun työperäisen muutonkin.
Eurooppa on tavallisen kansalaisen kannalta toiminut koko ajan väärin.
Se on yrittänyt ratkaista muutosta syntyviä ongelmia omin kustannuksin omalla maaperällään. Edes keskustelua muista vaihtoehdoista ei ole pidetty sopivana.
Kun Eurooppaa ei voi aidata, niin oikea ja halvempi tapa ratkaista asia on ratkaista asia siellä missä ongelma syntyy, eli kehittyvissä EU-maissa ja Lähi-Idässä ja Välimeren eteläpuolisilla alueilla.
Presidentti Niinistö valitteli muutama päivä sitten, että eurooppalaisten arvojen vienti ei oikein vedä. Mitäs jos vaihdetaan vientimiehiä ja aletaan taistelulentäjien pudottamien laser-ohjattujen pommien sijasta käyttämään rauhanomaisempia keinoja.