Pohjoismaiset Karavaanipäivät Matkailukeskus Rauhalahdessa Kuopiossa siirtyy vuoteen 2021
Pohjoismaiset Karavaanipäivät Matkailukeskus Rauhalahdessa Kuopiossa siirtyy vuoteen 2021
31.3.2020
Pohjoismaiset Karavaanipäivät Matkailukeskus Rauhalahdessa Kuopiossa siirtyy vuoteen 2021
Pohjoismaiset Karavaanipäivät 6.-10.7.2020 on koronaviruspandemian vuoksi peruutettu tältä vuodelta. Tapahtuma siirtyy pidettäväksi seuraavaksi vuodeksi. Uusi päivämäärä on 5.-9.7.2021, paikkana edelleen Matkailukeskus Rauhalahti Kuopiossa.
Tapahtuman järjestäjä SF-Caravan ry perustelee päätöstä vieraiden terveydellä ja turvallisuudella. Tapahtumaan olisi tullut väkeä Suomen lisäksi muista Pohjoismaista ja Euroopasta. Asiantuntija-arvioiden perusteella on oletettavaa, että pandemia kestää sen verran pitkälle kesään, että kokoontumisen turvallisuutta ei voida tässä vaiheessa varmistaa. Lisäksi matkajärjestelyt muista maista veisivät oman aikansa. Tapahtuman siirtäminen vuodella perustuu myös pohjoismaisten sisarjärjestöjen kanssa käytyihin keskusteluihin.
Tapahtumaan jo ilmoittautuneisiin ollaan lähiaikoina yhteydessä. Mahdolliset jo maksetut osallistumismaksut palautetaan ilmoittautuneille.
Lisätietoa asiasta www.nct2020.fi
Uutiset
Uusi opas: Leirintäalueen turvallisuus toteutetaan uudestaan päivittäin 12.1.2021
Leirintämatkailun suosio nosti SF-Caravanin jäsenmäärän uuteen ennätykseen 4.1.2021
Liiton toimisto suljettu jouluaikaan 16.12.2020
Hallitus tiukensi ohjeitaan koronaepidemian leviämisen ehkäisemiseksi 26.11.2020
Jäsenenä huikea 50 % alennus Holiday Clubin Villas-huoneistoista 16.11.2020
Hallituksen uudet koronasuositukset koskevat myös SF-Caravanin yhdistystoimintaa 16.10.2020
DFDS keskeyttää liikennöinnin Hanko-Paldiski -reitillä 2.10.2020
SF-Caravan ry:n liittokokous käyty säädetyssä ajassa 26.9.2020
SF-Caravan ry:n liittokokous 2020 poikkeusjärjestelyin 2.9.2020
Olli Rusi F.I.C.C.:n hallitukseen 2.9.2020